Team okolo Laravelu včera s malým sklzom vypustil do sveta novú verziu frameworku - 6.0.
Okrem sémantického verzovania, spomenutého aj v krátkej správe tu na webe, prichádza v6 s kompatibilitou pre Laravel Vapor a mnohými ďalšími vylepšeniami ale aj úplne novými funkciami.
Zásadnou správou je fakt, že Laravel 6.0je LTS verziou, ktorá bude oficiálne podporovaná do 3.9.2021, resp. 2022 (bugy/bezpečnosť).
Verzia 6.0 nie je prelomovou verziou, a plynule nadväzuje na vylepšenia verzie 5.8. Viac informácií nájdete v oficiálnych release notes.
Zároveň dávam do pozornosti upgrade guide, ktorý obsahuje len minimum zásadných zmien, ktoré sa dotknutú naozaj každého 5.8 projektu.
Upgradu sa netreba báť, naozaj nejde o zásadnú zmenu.
To možeš ľahko zmeniť. Registrácia je zdarma a ako registrovaný člen získaš množstvo výhod. Prečítaj si prečo by si mal byť členom.
Prihlásiť sa ZaregistrovaťDlouho jsem odkládal upgrade z předchozí LTS 5.5 (již upgradované z 5.3 a 5.4) s nadšením a očekáváním zajímavých změn... a zabralo mi to nakonec 2 týdny. Upgrady na 5.6, 5.7 a 5.8 jsem měl hotové za pár hodin, ale jen podle uveřejněných změn v Upgrade Guide. Průběžně jsem to ručně testoval a vše vypadalo funkčně. U 6.x jsem se rozhodl projít to opravdu důsledně (diffy proti oficiálnímu repozitáři) a narazil na celou řadu změn, které nikde dokumentované nebyly, a které mi při upgradu na 6.x zajistily spoustu zábavy ;-). Za všechny uvedu pro ukázku jen zrušení příkazu ./artisan app:name
(https://github.com/laravel/framework/issues/29810), což mi přišlo již po dřívějších úvahách naprosto logické např. kvůli jednoduššímu rozšiřování kódu aplikace balíčkama (když je vyloženě potřeba plugin, který rozšiřuje kód aplikace, např. class PackageController extends App\Http\Controllers\Controller
a nejen pomocí ./artisan vendor:publish
)... Překvapilo mne však (a to nejen u téhle změny), že po značném promování této feature ve starších verzích (i v tutoriálech na laracasts.com) to zmizí z nové verze beze slova.
Upgrady jsou důležité pro udržení přehledu v novinkách, objevování architektonických zlepšení (zvlášť když vás to již napadlo než se to dočtete v oficiálních zdrojích nebo jste o tom dokonce diskutovali v issues na githubu s komunitou)... ale někdy to nemusí být až tak pohodlné jak to vypadá na první pohled. Obzvlášť když máte větší projekt nebo dokonce závislosti na laravel balíčkách, které ještě nejsou upgradované.